Whatsapp

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya sayfa ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu süreçte hangi yolların izleneceğini, acil durumlarda hangi yöntemlerin kullanılacağını, marka yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini ve tüm bunların koordineli bir şekilde yönetilmesi gibi tüm işlere verilen genel bir isimdir. Günümüzde birçok işlevi ve güçlü bir yeri olan sosyal medya, en önemli pazarlama stratejilerinden biri olmuştur. Bu nedenle sosyal medya yönetiminin önemi oldukça büyüktür.

Sosyal medya yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

Hedef Kitle Belirleme: Sosyal Medya Yönetimi’nin en önemli unsuru hedef kitle belirleme dir. Belirlediğiniz kitlenin yaş aralığını, cinsiyetini, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandığını bilmelisiniz. Basit anketler yaparak ayrıntılı bilgiler de edinebilirsiniz. Böylece sosyal medya paylaşımlarınızla hedef kitlenizin ilgisini daha çok çekebilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirebilmek adına doğum günlerini kutlayabilir, özel günlerde hediye indirimler ve kuponlar gönderebilirsiniz.

İçerik Yönetimi: Kaliteli bir sosyal medya yönetimi markanızın, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına da bir ölçüde yardımcı olur. Bunu başarabilmek için içeriklerinizin özgün ve anlaşılır olması gerekmektedir. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetmenin temel taşlarından biridir. İçeriklerinizi belirlerken hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikleri tercih etmeli ve bunu anlaşılır olarak anlatmayı başarabilmelisiniz. Böylece hedef kitlenize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Rakip Analizi: Sosyal Medya Yönetiminin bir diğer bir unsuru olan rakip analizi, rekabet açısından çok önemlidir. Rakiplerinizin güncel hareketlerini takip ederek, onların paylaşımlarından  daha cazip içerikler paylaşmalısınız. Sosyal Medyayı rakiplerinizden daha aktif kullanmalı ve bunları cazip içeriklerle desteklemelisiniz.

Reklam Yönetimi: İnternet reklamları gün geçtikçe daha çok kullanılmaktadır. Sosyal medya hesaplarınızdan da reklam vererek daha fazla kişiye ulaşmanız mümkündür. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşıp, hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Analytics: Sosyal medyada yapılan paylaşımların hedefine ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmelidir. Günlük, haftalık ve aylık raporlar alıp, bu raporlara göre strateji değiştirmek, başka alternatifler düşünmek ve reklam bütçenizi planlamanız gerekir. Bu sayede daha kaliteli bir sosyal medya yönetimi yapmış olursunuz.